LGBT+ w firmie: zasobnik

Ogarnij się w LGBT+! Tutaj paczka najciekawszych materiałów.

Monika Chutnik
LGBT+ w firmie: zasobnik

Jako społeczeństwo uczymy się coraz więcej na temat nieheteronormatywności i coraz więcej wiemy na ten temat. Ciągnie się za nami wieeele lat tabu, szeptania, niedomówień i ignorancji! Dlatego szanuję organizacje, które już teraz zdecydowały się explicite zaadresować tematykę LGBT+ i potrzeby nieheteronormatywnych Pracowników, ale także przecież Klientek i Klientów.

 

Wiedza pomaga. Dlatego w ramach pierwszych kroków zebrałam tutaj szereg interesujących materiałów związanych z osobami LGBT+. Może pomogą Wam zebrać myśli, może usprawnią sposób mówienia i pisania, a może pomogą postawić na nogi strategię włączania rozmaitych osób do organizacji, zespołu. Nikt pewnie nie chciałby być zredukowany do jednej cechy, a przecież tak to właśnie wygląda w przypadku osób LGBT+: nagle w centrum uwagi znajduje się tylko orientacja seksualna lub tożsamość płciowa. Czy to nie nadmiernie zachwiany balans?

 

 

▶️ O Rety! CisHety! Odpowiedzi na Twoje pytania?

 

O rety CisHety - My Gender

Na początek proponuję świetny materiał przygotowany przez MyGender przy Uniwersytecie SWPS. Wiele mówi już sam podtytuł „Odpowiedzi na pytania, na które nie masz już siły odpowiadać”. Jest napisany absolutnie życiowo, w prosty i zrozumiały sposób. Zawiera rozmaitość wszelkich pytań, z którymi zetknęły się w swoim życiu pewnie nie raz osoby nieheteronormatywne.

Niektóre pytania, na które znajdziecie tu odpowiedzi to 👉 Kim jest osoba cispłciowa? 👉 To ile w końcu jest tych płci? oraz bardzo ciekawe na przykład 👉 Czemu nie mogę mówić pedał? Przecież on jest gejem i tak mówi.

Znacie odpowiedzi? Jeśli nie, koniecznie przeczytajcie! Bezpośredni link do materiału znajdziecie TUTAJ.

Broszura wpadła mi w ręce dzięki poleceniu Sandry Frydrysiak, współzałożycielki oraz wieloletniej opiekunki Koła Naukowego #MyGender na Uniwersytecie SWPS. Napisana została przez osoby członkowskie koła. Dziękuję!

 


Zanim pokażę kolejne linki, podpowiem że na portalu O Krok Do Przodu zebrało się też już kilka ciekawych publikacji, do których Was zapraszam:


 

▶️ Jak mówić i pisać o osobach LGBT+

 

Jeden z pierwszych w języku polskim wyspecjalizowanych w tematyce LGBT+ poradników językowych. Więcej o publikacji dowiecie się na stronie jakmowicolgbt.pl, poradnik ściągniecie sobie bezpośrednio TUTAJ.

Grono autorów  Yga Kostrzewa, Marcin Dzierżanowski, Grzegorz Miecznikowski, Karolina Rogaska łączy kompetencje pracy z językiem i ekspercką wiedzę w obszarze LGBT+.

To pierwszy tak obszernie opracowany poradnik językowy, jaki napotkałam w języku polskim.

 

 

▶️ Zaimki

 

Moim pierwszym źródłem informacji o zaimkach była anglojęzyczna strona Pronouns Matter. Jeśli masz ochotę tam zajrzeć, proponuję ZACZNIJ TUTAJ, czyli od sekcji „Co to jest i o co chodzi”.

Nawet jednak jeśli materiał z tej strony jest bardzo praktyczny, ucieszyłam się z publikacji w języku polskim. Na stronie Zaimki.pl znajdziesz informacje, jak podejść do kwestii zaimków w języku polskim – także w bardzo kreatywny sposób!

 

 

▶️ Jak wspierać osoby LGBT+? Zajrzyj na LGBT+ja

 

Te półtorej minuty filmu daje więcej wskazówek niż wiele długich materiałów, studiów i analiz. Proste działania, które Ty i każdy może podjąć, żeby wspierać osoby LGBT+. Uczmy się od nastolatków!

 

Hej! To wcale nie wszystko. Co Twoim zdaniem powinno się tutaj także konieczne znaleźć? Daj proszę znać w komentarzu lub napisz do mnie na Signal/WhatsApp. Z ogromną chęcią dopiszę. Niech ten artykuł służy jako żywa, rozwijająca się baza super informacji, podpowiedzi i wskazówek! 💪😊

 


W ETTA wierzymy, że różnorodność to skarb, którym trzeba umieć gospodarować. Wspieramy rozwój globalnych liderów w wirtualnym i międzynarodowym środowisku. ETTA to ekspertki i eksperci komunikacji międzykulturowej, produktywności w onlajnie i odporności psychicznej. Pracujemy zdalnie dla grup z całego świata, prowadząc szkolenia, warsztaty i webinary po angielsku, po polsku, niemiecku i francusku. Z nami możesz zrobić więcej tym co masz, a dodatkowo zdobyć kompetencje przyszłości.  Zapraszam do ETTA 👍😊


 

Photo by daniel james on Unsplash

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również