Jak mówić? Język wrażliwy na różnorodność

Te publikacje pomogą Ci uporządkować słowa – a przy okazji, myśli czasem też 🙂

Monika Chutnik
Jak mówić? Język wrażliwy na różnorodność

Chcesz dobrze rozumieć dyskusję toczącą się w tematyce różnorodności i włączenia?  Nie wiesz, jak mówić, żeby Twoje słowa nikogo nie raniły? Zajrzyj do tych publikacji. Pomogą Ci uporządkować słowa! A czasem również myśli 😉

 

Jak mówić i pisać o osobach narażonych na dyskryminację

 

Etyka jezyka poradnikJeśli chcesz mówić o innych i do innych w inkluzywny sposób,w tym poradniku sprawdzisz jak to robić! Poradnik „Jak mówić i pisać o osobach narażonych na dyskryminację” został stworzony dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.

W tej publikacji szczególnie doceniam szeroki jej zakres. Znajdziemy tu wskazówki dotyczące zwracania się do i mówienia o osobach z Afryki, osobach starszych, kobietach, Żydach, osobach LGBT+, o osobach niepełnosprawnych, chorujących na otyłość, migrantach czy osobach chorujących psychicznie.

Autorom i Autorkom publikacji gratuluję także sprawdzenia wskazówek „u źródła”, a więc współpracy z podmiotami takimi jak Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, Fundacją Dziewuchy Dziewuchom, Fundacją Ocalenie, Fundacją Afryka Inaczej, Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Poradnik powstał w ramach projektu Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja  z inicjatywy agencji FleishmanHillard, we współpracy merytorycznej z prof. dr hab. Ewą Kołodziejek oraz pod patronatem Rady Języka Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Dla Waszej wygody i za zgodą Autorów podaję bezpośredni link do poradnika: CZĘŚĆ 1CZĘŚĆ 2. Zapraszam Was także do bezpośrednich odwiedzin na stronie EtykaJezyka.pl

 

 

 

Pojęciownik równościowy

 

Pojęciownik równościowy pomoże Ci wyposażyć się w porządną wiedzę nie tylko w obszarze D&I, ale także dotyczącą rozmaitych grup i zjawisk społecznych. Znajdziecie tu oczywiście też słowa związane z różnymi grupami mniejszościowymi!

To swego rodzaju podręczny słownik terminów, co do znaczenia których wciąż nie wszyscy mają pewność.

Powstał po to, aby każda osoba mogła sprawdzić, co dane słowo oznacza, albo czy nie jest ono obraźliwe lub wykluczające. Wersję pdf znajdziecie TUTAJ.

Publikacja to owoc współpracy Urzędu Miasta Poznań (brawo dla Poznania!) i ekspertów Karty Różnorodności z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

Jak mówić i pisać o osobach LGBT+

 

Jeden z pierwszych w języku polskim wyspecjalizowanych w tematyce LGBT+ poradników językowych. Więcej o publikacji dowiecie się na stronie jakmowicolgbt.pl, poradnik ściągniecie sobie bezpośrednio TUTAJ.

Grono autorów  Yga Kostrzewa, Marcin Dzierżanowski, Grzegorz Miecznikowski, Karolina Rogaska łączy kompetencje pracy z językiem i ekspercką wiedzę w obszarze LGBT+.

To pierwszy tak obszernie opracowany poradnik językowy, jaki napotkałam w języku polskim.

 

Język równościowy – poradnik Amnesty International

Jedno z pierwszych opracowań dotyczących języka wrażliwego na różnorodność. Poradnik jest owocem projektu Amnesty International jeszcze z 2015 roku, zorientowanego na język antydyskryminacyjny. Uzupełniony został komentarzami dziennikarzy, dziennikarek, oraz blogerów i blogerek.

Poradnik można pobrać w wygodnej formie pdf. Bezpośredni link do materiału znajdziecie tutaj.

 

 

 

 

Ona/Jej czy On/Jego? – co to jest?

 

Zapewne zauważyła(e)ś, że niektóre Twoje koleżanki i koledzy zaczęli używać dodatkowych zaimków w swoich stopkach lub na swoich profilach społecznościowych. Jeśli łamiesz sobie głowę, o co chodzi, na stronie Zaimki.pl znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Zwracanie się do kogoś tak, jak sobie życzy, jest wyrazem szacunku. Są osoby, które nie chcą, by im mówić „on” ani „ona” i tutaj pojawia się kreatywna przestrzeń na zaimki. Mogą one oznaczać czasem zupełnie nowe formy w języku, ale także dobrze nam znane, a neutralne płciowo formy takie jak „moi drodzy/drogie”, „drogie osoby”, wzbogacone pisemnie o „wszys* chętn*”, „jesteś wspaniałx”.

Moim pierwszym źródłem informacji o zaimkach była anglojęzyczna strona Pronouns Matter . Jeśli masz ochotę tam zajrzeć, proponuję ZACZNIJ TUTAJ, czyli od sekcji Co to jest i o co chodzi.

Na obu stronach znajdziesz linki do następnych sekcji, a potem do kolejnych, gdzie dowiesz się też:

  • jakie typowe błędy popełniamy używając zaimków,
  • co zrobić gdy popełnisz błąd zwracając się do kogoś w niewłaściwy sposób,
  • w jaki sposób możesz dowiedzieć się, jakich zaimków używać względem danej osoby.

 

Dobra praktyka, jaką podpatrzyłam u Sandry Subel i dostałam w podpowiedzi od Izabeli Tomczak:  zaimki w stopce maila są linkiem, który przekierowuje klikających do strony z krótkim wyjaśnieniem, np. tak:

Monika Chutnik
Pronouns: she/her, sie/ihr (what’s this?)

Jeśli się Wam podoba, śmiało zastosujcie także u siebie! 👍😀

 

Żeńska końcówka języka

Książka, która pozwoli Ci nareszcie zgłębić feminatywy! Kiedy powstały i od kiedy są stosowane w języku polskim? Na ile feminatywy to zjawisko współczesne, a na ile językowa tradycja – o której być może zapomnieliśmy?

Autorka, Martyna Zachorska to językoznawczyni, znana jako „Pani od Feminatywów”.

Nareszcie mega opracowanie dla wszystkich, których frapują lub rozśmieszają dyskusje na temat tego, na ile feminatywy stosować lub ich nie stosować w języku polskim, a jeśli stosować to względem kogo, kiedy i dlaczego.

 

 

 

Co jeszcze Waszym zdaniem powinno się w tym zestawieniu znaleźć? Piszcie, działajcie, znaka mi dajcie 🙂 I podeślijcie dalej koleżankom i kolegom z pracy, czy też z grupy znajomych, te materiały to porządna dawka trafnych słów!

Polecajki od Fanek i Fanów!

To specjalna część, w której znajdziecie polecajki na jeszcze inne źródła i materiały związane z inkluzywnym językiem. Dostałam kilka polecajek w komentarzach poza portalem, chętnie więc dzielę się nimi także z Wami!

Ale najpierw, serdeczne DZIĘKI!!! za odpowiedź na moją prośbę i podesłanie linków 🧡

Jak to się mówi, im dalej w las, tym ciekawsze i bardziej różnorodne źródła! Mam też nadzieję, że w miarę upływu czasu ta sekcja także będzie nam rosła! Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rekomendacje 🧡

 

Na portalu O Krok Do Przodu znajdziesz sporo materiałów związanych z inkluzywnością i różnorodnością. Oprócz materiałów nt różnorodności kulturowej i komunikacji międzykulturowej polecam między innymi:

 


W ETTA wierzymy, że różnorodność to skarb, którym trzeba umieć gospodarować. Wspieramy rozwój globalnych liderów w wirtualnym i międzynarodowym środowisku. Jesteśmy ekspertkami komunikacji międzykulturowej, produktywności w onlajnie i odporności psychicznej. Pracujemy zdalnie dla grup z całego świata, prowadząc szkolenia, warsztaty i webinary po angielsku, po polsku, niemiecku i francusku. Z nami możesz zrobić więcej tym co masz, a dodatkowo zdobyć kompetencje przyszłości.  Zapraszam do ETTA 👍😊


 

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również