Zarządzanie wirtualnym zespołem – książki

Dziś chcę Wam przedstawić kilka książek związanych z zarządzaniem wirtualnym zespołem, które może zaciekawią także Was.

Monika Chutnik
Zarządzanie wirtualnym zespołem – książki

Zarządzanie wirtualnym zespołem to nic nowego. Zarządzanie rozproszonym zespołem to dla niektórych liderów codzienność od lat. Temat ten zaciekawia i fascynuje od dawna także naukowców z dziedzin zarządzania i nauk społecznych oraz międzynarodowo pracujących trenerów i konsultantów, takich jak ja. W 2006 przymierzyłam się pierwszy raz do doktoratu z zaangażowania w  wirtualnych zespołach… na przymiarce się skończyło, ale solidny research w zakresie „wirtualnej” literatury i uważność na pojawiające się nowe tytuły pozostały 🙂

Dziś chcę Wam przedstawić kilka książek związanych z zarządzaniem w wirtualnym kontekście, które może zaciekawią także Was.

Przywództwo na odległość. Jak być skutecznym przywódcą zespołów rozproszonych – Kevin Eikenberry, Wayne Turmel

Przywództwo na odległość Ta książka trafiła do naszej firmowej biblioteczki za sprawą Kasi Romanowicz. Znajdziecie w niej praktyczne zestawienie najbardziej typowych zadań, jakie potrzebuje realizować lider rozproszonego zespołu. Trzy główne części to ● Osiąganie wyników na odległość, ● Angażowanie innych oraz ● Zrozumienie siebie. Co ciekawe, Autorzy dołożyli też część o tym, jak przywódcy rozproszonych zespołów mogą dbać o własny rozwój. Fajnie że od liderów nie tylko się wymaga, ale także można się o nich troszczyć – żeby dalej robili dobrą robotę!

Kilka kolejnych tytułów polecamy tylko w wersji anglojęzycznej, ale wierzę że tak interesujące tytuły znajdą kiedyś swoje miejsce i w polskich wydawnictwach.

Making Virtual Real. How To Lead Global Teams Across Distance – Elisa Alberto, Christine Wawra

Making Virtual Real zarządzanie wirtualnym zespołem To ulubiona „wirtualna książka” Michaliny Konkel. Pozwala zajrzeć w wirtualne zespoły od środka, zarówno z perspektywy lidera, jak i członka zespołu. Autorki dzielą się swoim praktycznym doświadczeniem zarządzania wirtualnymi zespołami od momentu objęcia lub utworzenia zespołu do momentu osiągnięcia przez wirtualny zespół organizacyjnej dojrzałości. Ciekawy dodatkowy wątek to rozrzucenie członków zespołu poprzez różne kraje i kultury… Teraz wiecie, dlaczego ten tytuł na nas działa jak magnes!

Podłączam się pod rekomendację Michaliny moim ulubionym tytułem:

Where in the World is My Team? Making a Success of Your Virtual Global Workplace – Terence Brake

Zarządzanie wirtualnym zespołem książka Sami widzicie, że global i virtual to dla nas słowa klucze. Ta książka jest niezwykła. Terence napisał ją w formie powieści, w której prześlizgujemy się poprzez zawodowe przygody i wyzwania, pozwalając wciągnąć się w wir wydarzeń, czasami śmiejąc się, a czasami marszcząc czoło z ubolewania. Jednak nie na darmo Terence jest naszym kolegą po fachu, czyli konsultantem rozwoju międzynarodowych liderów! Pod koniec każdego rozdziału pojawia się podsumowanie „z perspektywy konsultanta”, w którym znajdziecie nie tylko modele, ale także wskazówki, zestawienie dobrych praktyk itd. Zaletą obu książek, które rekomendujemy ja i Michalina, jest to, że bardzo mocno bazują na prawdziwych przykładach zaczerpniętych z biznesowej praktyki. To wartościowy materiał dla liderów wirtualnych zespołów – zwłaszcza tych pracujących międzynarodowo.

Zarządzanie zaufaniem w organizacjach wirtualnych – Grudzewski, Hejduk, Sankowska, Wańtuchowicz

Zarządzanie wirtualnym zespołem Zaufanie

To pozycja z zupełnie innego źródła – uwaga! świat nauki. Podaję ją w tym zestawieniu, bo a nuż ktoś z Was zechce zgłębić niebanalny temat? W podcaście z Agnieszką Światową pojawia się hasło  #TrustIstheNewBlack . Ja także uważam, że – przynajmniej dopóki nie ma po polsku innej mocnej pozycji w tym temacie – warto zajrzeć, co ma ciekawego do zaoferowania. Jak to w pozycjach naukowych, po licznych rozdziałach o modelach na samym końcu jest też rozdział „Przykłady zarządzania zaufaniem w organizacjach wirtualnych”.

The Handbook of High-Performance Virtual Teams. A Toolkit for Collaborating Across Boudaries. – Nemiro, Beyerlein, Bradley, Beyerlein (eds)

Handbook of virtual teams Nemiro

Prawdziwa „biblia wirtualnych zespołów”. To jedna z pierwszych i najbardziej obszernych pozycji nt zarządzania wirtualnymi zespołami. Widzicie moją minę? Nie tylko dużo waży, ale ma w sobie także duuużo mądrości. Tutaj znajdziecie wszystko: od wyników badań, poprzez przykłady i dobre praktyki aż do zróżnicowania sytuacji pod kątem określonych branż. Szereg tekstów dotyczy procesu podejmowania decyzji, który w wirtualnych zespołach wymaga szczególnej uwagi. Motyw przewodni, który łączy wszystkie rozdziały, to kultura współpracy. Autorzy dowodzą wprost: wirtualne zespoły działają tam, gdzie liderzy i organizacja zadbali o kulturę współpracy, a nie o kulturę nakazu.

Zbiór gier integracyjnych dla wirtualnych zespołów – Scannell, Abrams, Mulvihill

Gdy napiszę już zestaw rekomendacji dla osób, które prowadzą wirtualne warsztaty, ta pozycja znajdzie tam swoje miejsce. Te konkretne narzędzia do angażowania uczestników wirtualnego spotkania we wspólne działanie i podejmowanie decyzji będą jednak przydatne także dla liderów wirtualnych zespołów. Wiele proponowanych „gier” to w rzeczywistości narzędzia pozwalające a wspólną komunikację, lepszą współpracę oraz budowanie relacji. Możecie potraktować je jako inspiracje do utworzenia materiałów, które będą Wam i waszym zespołom jeszcze lepiej pasować. Dla wydawnictwa Wolters Kluwer brawo za podjęcie tej tematyki już w 2014 oraz materiały w wersji elektronicznej.

Na naszej półce książek z czymś wirtualnym w tytule jest znacznie więcej. Nie każdą jednak warto się w takim samym stopniu zajmować. Może w ogóle książki w wirtualnym świecie to przeżytek?

Chętnie dowiem się, jakie jeszcze tytuły w tej tematyce lubicie i polecacie. Podzielcie się proszę Waszymi rekomendacjami w komentarzach!

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również