Work life fit zamiast work life balance. Jak to robi Talent Place? - OKDP 049

Work life balance to nieaktualny koncept. Pora na work life fit!

Monika Chutnik
Work life fit zamiast work life balance. Jak to robi Talent Place?

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Jednym z istniejących obecnie trendów jest work life fit, który wypiera znany wszystkim work life balance. Zaprosiłam do rozmowy Aleksandrę Kupiec, HR & Community Manager w firmie Talent Place, która opowie o tym, czym właściwie jest work life fit oraz skąd się wziął i jak działa w Talent Place.

Czego dowiesz się z tego odcinka?

  • Czym jest work life fit i jak zastosować go w praktyce?
  • Najlepsze praktyki od Talent Place
  • Jak work life fit przekłada się na cele biznesowe?
  • Jak kontrolować pracę bez kontrolowania pracowników?
  • Co jest potrzebne, aby benefit w postaci tygodnia w Alicante miał szansę zadziałać?

Refleksje jakie wyciągam sobie z tej rozmowy to: przede wszystkim work life fit – zapominam o work life balance. Wiele elementów musi być ustawionych wcześniej, aby benefit w postaci tygodnia w Alicante miał szansę zadziałać. A żeby firma zrobiła tak niezwykłą ewolucję jak Talent Place, potrzebuje rozmawiać z pracownikami i ich słuchać.

Podziel się swoimi przemyśleniami – tutaj na portalu, lub na naszym profilu na LinkedIn.

Zapraszam Cię do zapisania się na newsletter i obserwowania profilu na LinkedIn. Subskrybuj też kanał O Krok Do Przodu na wybranej przez Was platformie i dziel się ze znajomymi.

 


Materiały wymienione w odcinku


 

Czym jest work life fit?

 

Work life fit to kultura organizacji pracy, sposób podejścia do współpracowników. To, co jest istotne to połączenie życia zawodowego i prywatnego. W przypadku work life balance oddzielamy te obszary grubą kreską. W work life fit – łączymy je.

Pracodawca, który stosuje ten koncept dba o mnie nie tylko jako o pracownika, ale też jako o człowieka. Tak dzieje się w Talent Place. Przyświeca nam, aby łączyć te dwa obszary i umożliwiać pracownikom realizację nie tylko celów biznesowych, ale też prywatnych.

 

Work life fit w Talent Place

 

Talent Place zajmuje się dostarczaniem usług rekrutacyjnych. Specjalizuje się w branżach: IT, engineering, SSC/BPO. Pomagamy klientom znajdować odpowiednich kandydatów i dzięki temu realizować swoje cele.

Pracujemy zdalnie od zawsze i regularnie wdrażamy nowe rozwiązania, które działają. Kiedyś stworzyliśmy na ten temat raport, a potem naszą ideą było spotykanie się z firmami i opowiadanie jak to u nas wygląda. Wiele firm nie było zainteresowanych, bo uważało, że praca zdalna nie jest dla nich. Po kilku miesiącach okazało się, że wszyscy musieli przejść na tryb pracy zdalnej i dopiero wtedy pracodawcy zobaczyli, że to możliwe. 

 

JAKOŚĆ

Kluczową zasadą w Talent Place, oczywiście oprócz dowożenia, jest jakość. Dbamy o to, żeby czas naszych klientów był przez nas szanowany. Dostarczamy jakościowych kandydatów w jakościowy sposób. Przedstawiamy 3 kandydatów i gwarantujemy, że klient będzie mógł z nich wybrać dla siebie jednego pracownika. Chodzi o zaoszczędzenie czasu i pieniędzy wszystkich. Dzięki takiemu podejściu rekruterzy działają jakościowo, a potem klient ma ochotę spotkać się z kilkoma dobrymi kandydatami i poświęcić im uwagę. 

 

ELASTYCZNOŚĆ

W Talent Place są 3 formy współpracy:

  1. core team – zespół, który obsługuje rekruterów
  2. freelancerzy – sami decydują ile chcą pracować, umowa prowizyjna
  3. RPO rekruterzy – stała współpraca w oparciu o różne umowy

To pokazuje kolejną zasadę, jaką jest elastyczność. Pracujemy w oparciu o cele i zadania. Nie mierzymy i nie kontrolujemy czasu pracy.

Z drugiej strony elastyczność rozumiemy też w kontekście zmiany. Na przykład, będąc młodą osobą potrzebujemy więcej możliwości, chcemy podróżować itp. – dla takich osób Talent Place oferuje współpracę freelancerską. Później życie się zmienia, potrzebujemy więcej stabilizacji i bezpieczeństwa – możemy otrzymać umowę o pracę. Pracują u nas także np. młode mamy, które chcą być w kontakcie z biznesem. Talent Place oferuje im wtedy umowę o pracę na część etatu.

 

RÓŻNORODNOŚĆ

Dalej mamy różnorodność: klientów, projektów, wyborów. 

W obrębie Talent Place jedna osoba może świadczyć różne usługi, w oparciu o różne umowy i w oparciu o różny czas pracy. To co nam przyświeca, to żeby różnorodność była możliwa w ramach jednej firmy Talent Place. 

Osoby pracujące na umowę o pracę mają elastyczny czas pracy, a freelancerzy otrzymują pakiet benefitów. Wyciągamy to, co najlepsze na etacie i to co najlepsze na freelansie i łączymy to w miejsce pracy przyszłości.

 

ZAUFANIE

Nie mamy potrzeby kontroli. Bazujemy na zaufaniu. To jest fundamentem, że ufamy sobie od początku. Od procesów rekrutacyjnych, które dzieją się zdalnie. My chcemy dobrze dla innych i zakładamy, że oni dla nas także.

Nie kontrolujemy pracowników, ale korzystamy z systemów, które pozwalają nam pracować i działać efektywnie. Np. mamy system do planowania celów. Planujemy je wspólnie, a później dzielimy na konkretne zespoły i osoby. Śledzimy KPI’e. Bazujemy na tym, żeby zadania były wykonane. 

Mamy także „core hours”, czyli umawiamy się, że w godz. 10-15 jesteśmy dostępni na Slack’u. Wtedy najwięcej się dzieje, współpracujemy z klientami, pojawiają się pytania. Ale jeśli ktoś potrzebuje w tym czasie załatwić swoje sprawy – nie ma problemu, wystarczy, że wrzuci taką informację do kalendarza i nie musi nikogo specjalnie informować.

 

UDOSKONALANIE

Praca zdalna niesie za sobą ciągłe udoskonalanie, sprawdzania co działa, a co nie. Na przykład ostatnio przyłapaliśmy się na tym, że mamy za dużo spotkań. Zmiana tego nie wymagała rewolucji. Zweryfikowaliśmy, czy na prawdę wszystkie są nam potrzebne i te, które nie były, usunęliśmy. To pozwoliło nam zmniejszyć liczbę spotkań o 1/3.

Ciągłe udoskonalanie to coś, co przyświeca pracy zdalnej, ale też konceptowi work life fit. Bo to, co ustaliliśmy pół roku temu może być już nieaktualne, może wymagać zmiany i dostosowania do aktualnych potrzeb.

 

TRANSPARENTNOŚĆ

Transparentność nie zawsze u nas była, ale ją wprowadziliśmy. U nas oznacza ona między innymi dzielenie się powodami decyzji, które nie zawsze są łatwe. Na spotkaniach wprost komunikujemy powody podjętych decyzji, mówimy o trudnych sprawach. Wierzymy, że to wpłynie też na decyzje innych, którzy będą lepiej rozumieć kontekst, w jakim się znajdują.

Dzielimy się też wynikami finansowymi. Pokazujemy ile kosztują poszczególne elementy, jakie mamy stałe koszty, ile kosztują rekrutacje. Chcemy, żeby każdy wiedział czego jest częścią, na co wspólnie pracujemy. Nie jest to łatwe i na pewno nie popularne, ale wielokrotnie zostało docenione przez naszych pracowników.

 

Jakie wyniki biznesowe przynosi takie podejście? 

 

Stosowanie work life fit opłaca się. Wyniki o tym świadczą. Co kwartał mierzymy wskaźnik NPS, czyli jak często i chętnie pracownicy rekomendują miejsce pracy. Nasz ostatni wynik wyniósł 81 (w skali od -100 do 100), a więcj jest bardzo wysoki. Ale nie zawsze tak było.

Jeśli chodzi o wyniki biznesowe to dowozimy biznes. Success fee, czyli procent kandydatów zatrudnianych z naszych rekomendacji wynosi 65%, gdzie nasza konkurencja ogólnorynkowa osiąga 25%. To pokazuje, że da się. Może być fajnie dla pracownika, a jednocześnie firma osiąga wyniki biznesowe. I to nie jest limit możliwości. Możemy te wyniki jeszcze podkręcać.

Kolejnym dowodem jest to, że firma Talent Place otrzymała od Clutch nagrodę jako najlepsza firma rekrutacyjna na świecie w 2020 roku. Jest to ogromny sukces, z którego jesteśmy dumni.

 

Jakie największe zmiany nastąpiły w Talent Place w ostatnich latach?

 

Nie zawsze było tak świetnie. Ale chcieliśmy, żeby było lepiej.

Pytaliśmy pracowników o to, co powinniśmy poprawić i krok po kroku to wdrażaliśmy.

Najwięcej dały mi rozmowy 1:1 z osobami z konkretnych grup, które dzieliły się potrzebami i wyzwaniami.

Taki proces bym rekomendowała. Ale warto pamiętać, że jeśli pytamy o coś, to musimy to wdrażać. Jeśli zaproponowane zmiany to dla nas za dużo, to o tym powiedzmy. Wyjaśnijmy, że musimy to odłożyć, przesunąć na później, albo z jakiegoś powodu odrzucić.

Nie da się zmienić wszystkiego. My kierowaliśmy się zasadą Pareto i skupialiśmy się na tych zmianach, które są najważniejsze. W taki sposób wdrożyliśmy benefity dla freelancerów. Stworzyliśmy też program „knowledge sharing”, polegający na dzieleniu się wiedzą. Albo nasi rekruterzy prowadzą spotkanie, albo team HR-u zaprasza gości z zewnątrz i wszyscy z firmy mogą się czegoś dowiedzieć. 

 

Tydzień w Alicante jako benefit –  jak to działa?

 

W ramach benefitów opłacamy pracownikom LinkedIn, mamy opiekę medyczną, ale chcieliśmy czegoś więcej. Pracujemy zdalnie, więc wymyśliliśmy coś, co może tu pasować. Udostępniamy dla pracowników mieszkanie w Alicante w Hiszpanii. Każdy może wynająć je raz w roku na tydzień i płaci za to Talent Place. Po stronie pracownika jest bilet lotniczy i koszty życia na miejscu. Mieszkanie pomieści 6 osób, więc można lecieć nie tylko w pojedynkę, ale też z rodziną czy przyjaciółmi. Na ten moment cieszy się to dużą popularnością.

My jako pracodawca nie wnikamy w to, co dana osoba będzie tam robić. Może pracować, ale jeśli woli, to może też wziąć na ten czas urlop. 

 

Czego mogą od was nauczyć się inne organizacje? Jaki przekaz moglibyście dać?

 

Kiedy jedna strona dba o drugą, to ta druga odwzajemnia się tym samym. Kiedy dbamy o pracownika, to ten pracownik dba o nas. Dokładamy do tego pracę zdalną, elastyczność, mobilność, zaufanie do pracowników.

Możemy mieć jeden wspólny interes.

Nie musi być tak, że pracownik i pracodawca stoją po opozycyjnych stronach i każda strona walczy o zaspokojenie swoich interesów – organizacja mocno stawia na cele biznesowe, a pracownik na realizację siebie i swoich potrzeb. To może iść w parze, być połączone. 

Jeśli zadbamy o potrzeby pracownika, to będziemy mieć odzwierciedlenie w celach biznesowych. Możemy wspólne tworzyć fajne rzeczy, prowadzić do synergii i stać z pracownikami po jednej stronie.

 

 

Photo by Peter Conlan on Unsplash

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj podcast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*