Kurs, szkolenie online, blended, webinar, e-learning? Formy uczenia się w onlajnie

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne formy uczenia się w formule online, czym się od siebie różnią i jak wybrać formę, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb Twoich pracowników.

Monika Chutnik
Kurs, szkolenie online, blended, webinar, e-learning? Formy uczenia się w onlajnie

Webinar, online, blended, e-learning – wszystko to wydaje się być początkowo dość podobne do siebie, a w głowach wchodzących w świat onlajnu HRów i trenerów powstaje niezłe zamieszanie! W tym artykule dowiesz się, jakie są główne formy uczenia się w formule online, czym się od siebie różnią i jak wybrać formę, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb Twoich pracowników.

 

Co to jest webinar?

Webinar to forma wykładu, prezentacji, prowadzonej w formule online. Wyobraź sobie, że wykład, na przykład taki jak na studiach, przenosi się w świat online – i masz webinar 🙂

Podobnie jak wykład czy prezentacja, webinar zakłada że uczestnicy przede wszystkim przysłuchują się i oglądają treści prezentowane przez prowadzącego.

Nie musi to być jednak forma całkowicie pasywna – podobnie jak na wykładzie, możliwe są różne formy interakcji z grupą.

Webinar ma największy sens kiedy chcesz przekazać jakieś treści merytoryczne określonej grupie osób, a jego główną zaletą jest to, że możesz zaprosić na niego bardzo duże grupy uczestników. W świecie online nie musisz martwić się o dostępne metry kwadratowe na sali konferencyjnej. Webinar może mieć podniosły lub inspirujący charakter key note speecha, ale równie dobrze może stanowić merytoryczne przygotowanie do późniejszych warsztatów online.

W zasadzie im krótszy webinar, tym lepiej jego treści wchodzą do głowy. Ze względu na mocno „nadawczy i odbiorczy” charakter takiej sesji, proponuję webinary nie dłuższe niż godzina. W naszej praktyce stosujemy najczęściej webinary w formule 30 min treści + 15 minut pytań i odpowiedzi lub troszkę dłużej 45 min treści + 15 min Q&A.

 

Czym są szkolenia online?

Przenieś w świat online zwyczajne szkolenie, w naszej praktyce szkolenie prowadzone w formule warsztatowej. Podobnie jak w przypadku grupy szkoleniowej w realu, także tutaj masz interakcje uczestników z trenerem oraz między sobą, na przykład poprzez grupowy czat, rozmowy w podgrupach, wspólne zadania.

To normalna praca warsztatowa, gdzie uczestnicy mają możliwość poznawać jakiś temat, doświadczyć go w postaci ćwiczenia, wymienić się refleksjami z kolegami z grupy.

Jest to prowadzona zdalnie sesja warsztatowa z aktywnym udziałem uczestników. W mojej głowie nazywam ją „wirtualne warsztaty”.

Aktywnie prowadzone szkolenie online jest intensywnym doświadczeniem tak dla Uczestników, jak i dla Prowadzącego. Z tego względu najczęściej realizujemy sesje 1,5 h, niekiedy połączone w blok 1,5 h warsztatu + 3o min przerwy + 1,5 h warsztatu.

Gdy treści jest więcej niż na tak krótką formę, ustawiamy cykl szkoleń, na przykład w odstępach tygodniowych. Daje to dodatkowy wartościowy efekt budowania nowych nawyków Uczestników. Czas pomiędzy warsztatami może być dodatkowo wypełniony zadaniami dla Uczestników – wtedy zahaczamy już o formułę blended learning.

 

Co to jest e-learning?

E-learning to odpowiednio przygotowane doświadczenie edukacyjne, w którym najczęściej zupełnie samodzielnie przechodzisz przez kolejne etapy, konsumując wiedzę przygotowaną w formule self paced, czyli takiej, którą pochłaniasz we własnym tempie i w odpowiednim dla siebie czasie. Typowe środowisko e-learningowe posiada zwykle jakieś menu nawigacyjne, ikony, moduły. Ponieważ nie ma tutaj konieczności spotkania się w określonym miejscu i czasie, główny ciężar nauki spoczywa na uczącym się, który owszem, potrzebuje nieco hartu ducha żeby rzeczywiście się uczyć.

 

Co to jest m-learning?

To e-learning przeniesiony w świat mobilny, czyli taki, który możesz konsumować w szczególności przez smartfon lub tablet.

Z e-learningiem i m-learningiem możesz skojarzyć także MOOC, czyli massive open online courses. To platformy, na których znajdziesz dziesiątki, setki i tysiące kursów najczęściej właśnie w formule e-learningowej lub ewentualnie m-learningowej. Najbardziej znane to Udemy, założona przez profesorów amerykańskiego Stanford University Coursera lub znacznie mniejsza ale za to polska Copernicus College. Niektóre z platform MOOC są tak rozwinięte, że znajdziecie na nich kursy w kilkudziesięciu językach, w tym oczywiście po polsku 🙂 

 

Na czym polega blended learning?

Spotyka się je także pod nazwą „b-learning„. Masz w kuchni blender? Podobnie jak jego działanie, formuły blended mieszają ze sobą różne formy uczenia się. Samo określenie nie definiuje co jest łączone z czym.

Blended learning to po prostu edukacja, w której łączysz różne formy pracy, na przykład szkolenie online ze szkoleniem w realu, e-learning z webinarem na żywo lub warsztat online z zadaniem wdrożeniowym realizowanym indywidualnie poza sesją.

Możesz też zrobić combo, czyli webinar + e-learning + live + coaching lub konsultacje indywidualne. Może z tego powstać całkiem interesujący różnorodny program!

 

Co to jest live?

Live to wszystko, co jest nadawane na żywo. Najczęściej jednak „live” używa się jako określenie wydarzenia prowadzonego na żywo w social mediach. Powiesz więc „Byłam na lajwie” jeśli był nadawany na facebooku lub LinkedIn, natomiast jeśli była to sesja ze slajdami na Clickmeetingu, powiesz raczej „Byłam na webinarze”. Live często ma formę rozmowy z publicznością lub wystąpienia dla obecnej na lajwie publiczności, może mieć formę rozmowy między dwoma speakerami, może mieć też charakter sesji pytań i odpowiedzi – twórcę lajwa ogranicza tylko wyobraźnia. Oraz technologia i warunki platform social mediowych.

 

Co to jest kurs online?

Kurs online to najczęściej doświadczenie edukacyjne w formule blended learning, gdzie materiały do samodzielnego odtworzenia połączone są z sesjami na żywo. Najprostsze kursy online to seria wysyłanych do Kursanta maili z kolejnymi treściami, te bardziej zaawansowane obejmują także na przykład grupę dyskusyjną, indywidualne konsultacje, diagnozę.

 

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd form edukacyjnych pozwoli Wam zaczerpnąć trochę oddechu w tym całym onlajnie 🙂 Uczenie się i nauczanie online nie jest nowe, ale w języku polskim i w polskiej rzeczywistości dopiero zaczyna się jakoś mocniej osadzać. Z tego względu możecie też spotkać inne podejścia do treści, które Wam tutaj zaprezentowałam… Dla mnie na tym etapie to coś jak decyzja czy lepsze jest słowo „międzykulturowy” czy „interkulturowy”, a któż decyduje?

Decyduje praktyka 🙂 Dlatego też jak najwięcej praktyki Wam w onlajnie życzę!

 

O jakiej formie uczenia się w formule online zapomniałam? Podpowiedz mi, czym jeszcze warto uzupełnić ten przegląd!

 

 

Photo by Shayna Douglas on Unsplash

 

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również