6 pytań, które pomogą Ci podjąć decyzje zawodowe w czasie kryzysu

Sprawdź jak pomimo huśtawki nastrojów i natłoku emocji podejmować racjonalne decyzje odnośnie kariery.

Dora Pedziwiatr
6 pytań, które pomogą Ci podjąć decyzje zawodowe w czasie kryzysu

Dla wszystkich z nas sytuacja związana z pandemią jest dynamicznie zmieniającym się, trudnym kontekstem. Kierują nami różne emocje, które nie zawsze są dobrym doradcą. Jednego dnia wstajemy i czujemy się zrezygnowani, chwilę potem już pełni nadziei, żeby pod wieczór wpaść w objęcia strachu czy poczucia niepewności i zagubienia. To wszystko jest normalnym procesem psychologicznym w danych okolicznościach. 

Jak podejmować świadomie wybory w czasie kryzysu

Jednocześnie okoliczności te mają często wpływ na naszą sytuację zawodową. Dla części oznacza to wzmożoną pracę bądź wzmożone wysiłki, żeby tę pracę utrzymać lub zdobyć nową. Dla innych oznacza to przeniesienie uwagi na obszary życia mniej związane z karierą lub jej wyhamowanie i konieczność określenia strategii „co dalej?”. Dla nas wszystkich więc, jest i będzie to czas ważnych i trudnych wyborów. Najlepiej, żebyśmy ich dokonywali „z głową”, ponieważ nasze emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Coś co wydaje nam się dobrą decyzją w jednej chwili, może okazać się w następnej zupełnie mylną. 

Rzucanie się w wir wydarzeń tylko po to, żeby w nim być, może być ślepą uliczką i doprowadzić do tego, że pewnego dnia obudzimy się i nie będziemy mieli siły wyjść z łóżka.

Pytanie „po co to wszystko (było)?” nas w nim zatrzyma. 

 

Kluczowe pytania na które musisz odpowiedzieć przed podjęciem decyzji

 

Proponuję wam zadanie sobie kilku pytań, które w tym trudnym czasie mogą pomóc wam podjąć decyzję dotyczące waszej obecnej sytuacji zawodowej:

1. Kim chciałeś zostać kiedy byłeś dzieckiem?

Dlaczego? Co cię w tej roli/zawodzie fascynowało/pociągało?

 

2. Czy masz możliwość realizowania tamtych fascynacji/potrzeb obecnie?

Jeśli tak, to w jaki sposób?

 

3. Wymień co najmniej 3 wartości, które są jednymi z najważniejszych dla ciebie.

Podaj przykłady, jak je realizujesz w swoim codziennym życiu?

 

4. Jak chciałbyś, żeby twoje życie wyglądało za 5 lat?

 

5. Co zrobiłeś dzisiaj, żeby przybliżyć się do tej wizji?

 

6. Jeśli miałbyś możliwość przekazania jednej, ważnej wiadomości dla całej ludzkości, tak żeby została ona przyswojona, to jakby ona brzmiała?

 

Odpowiedzi, których udzieliłeś, mogą ci pomóc nastawić twój wewnętrzny kompas, który przydaje się bardzo między innymi  wtedy, kiedy musimy wybrać między „mniejszym i większym złem”. Dzięki niemu potrafimy w pierwszej kolejności określić co dla nas jest tym mniejszym, a co  tym większym. 

 

Dużo zdrowia, spokoju i dobrych decyzji!

 

Obrazek newsletter

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również