Wirtualne zespoły. 12 pytań, które pomogą Ci zbudować zaangażowanie

Czy istnieje klucz do zbudowania zaangażowania w wirtualnym zespole i wirtualnej organizacji? Instytut Gallupa twierdzi, że tak.

Monika Chutnik
Wirtualne zespoły. 12 pytań, które pomogą Ci zbudować zaangażowanie

Tworząc i analizując najbardziej znane na świecie raporty poziomu zaangażowania w największych światowych organizacjach, Instytut Gallupa stworzył listę 12 pytań. Nazywana jest 12 Qs, czyli 12 Questions.

12 kluczowych pytań, które pozwolą Ci zrozumieć, czy ludzie w Twoim zespole mają stworzone wszelkie warunki ku temu, by rzeczywiście mogli uruchomić i realizować swoje zaangażowanie.

Q12  – lista pytań, które pozwolą Ci zbadać zaangażowanie w zespole

Zaraz zaraz, ale przecież te 12 pytań nie było tworzone specjalnie pod wirtualne zespoły!

To prawda, ale prawdą jest też to, że klienci Instytutu Gallupa to globalne organizacje, w których jakąś część pracy od dawna wykonywano zdalnie – a zatem badania obejmowały wirtualne zespoły tak samo jak zespoły stacjonarne.

Ludzie mają podobne potrzeby bez względu na to, czy wykonują swoją pracę z domu czy z biura.

Pytanie polega raczej na tym, jak jako lider możesz używać tych 12 pytań w wirtualnym kontekście.

Zaraz pokażę Wam, jak 12 pytań, jedno z najsławniejszych narzędzi Instytutu Gallupa, użyć do budowania zaangażowania w wirtualnym zespole. Czy wiecie, że niektóre globalne organizacje od wielu lat używają formuły 12 Qs jako papierka lakmusowego zaangażowania na wszystkich przeglądach rocznych, tych tzw one-to-one’ach?

Zaangażowanie w wirtualnym zespole. Poziom 1: Podstawy

To najbardziej podstawowy poziom wykonywania pracy. Jeśli pragniesz, żeby Twój pracujący wirtualnie pracownik mógł w ogóle spróbować być zaangażowany, potrzebujesz się upewnić, że odpowiedzi na poniższe pytania brzmią „TAK”.

  • 1. Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
  • 2. Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?

W skrócie, chcesz mieć zaangażowanego pracownika, ale osoba ta nie zabiera głosu na spotkaniach zespołu bo jej łącze internetowe jest słabe i po prostu nie słyszy dyskusji. Przykro mi, najwyższy poziom motywacji nie pomoże jeśli nie zadbasz o podstawy. Po dwóch tygodniach takiego stanu rzeczy ten pracownik nie wie, co się dzieje w zespole i za chwilę czuje się kompletnie wyłączony. O zaangażowaniu się nie ma mowy.

Zaangażowanie w wirtualnym zespole. Poziom 2: Menadżer

Dobra wiadomość! Te pytania dotyczą kawałka, na który Ty masz bezpośredni i największy wpływ: Ciebie. Odpowiedź twierdząca Twojego pracownika na każde z tych pytań jest potwierdzeniem Twojego kunsztu jako menedżera.

  • 3. Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
  • 4. Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoją pracę?
  • 5. Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
  • 6. Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijała?

Mała podpowiedź: jeśli uważasz, że od pochwał ludzie stają się leniwi (znam menedżerów, którzy noszą takie przekonanie), zrewiduj to. Zainwestuj w umiejętność dawania informacji zwrotnej – bo informacja zwrotna to nie tylko krytyka, ale także pochwała. Potrzebujesz zauważyć i obdarzyć uwagą tak samo to, co nie zadziałało, jak i to, co zadziałało dobrze.

Zauważ, że pytania 4-5-6 bezpośrednio odnoszą się do tego, co, w jaki sposób i jak często mówisz coś pracownikowi.

W wirtualnym kontekście Twoja umiejętność budowania i utrzymywania ludzkich relacji oraz odpowiedniego wyrażania Twoich reakcji jest jeszcze ważniejsza niż w realu.

Utrzymywanie relacji w wirtualnym zespole wymaga specjalnej uwagi – komunikacja w wirtualu nie dzieje się „sama”. Pomyśl o pierwszej regule wirtualnej współpracy: „overcommunicate”.

Zaangażowanie w wirtualnym zespole. Poziom 3: Zespół

Tę grupę pytań nazwałabym może „Zespół i otoczenie” lub nawet „Zespół i organizacja”. Na obszar 7 masz wprawdzie bezpośredni wpływ jako Ty – ale nie masz kontroli nad wszystkimi członkami zespołu oraz innymi współpracownikami danej osoby.

Słuchanie to duża umiejętność. Pozwól zaistnieć słuchaniu także w wirtualnej przestrzeni.

Żeby mogło się pojawić, potrzebujesz najpierw zadbać o odpowiedni format spotkań z pracownikami i skomponować je zarówno w formule 1-1 oraz w formule teamowej. Nie bój się kawałków ciszy w wirtualnej przestrzeni (zauważ, że napisałam „kawałków, a nie „momentów”. Moment to pikuś. Ja zachęcam Was do oswojenia całych kawałków ciszy).

Niektórzy menadżerowie walczą z wewnętrznym przekonaniem, że wirtualna rozmowa musi być cały czas wypełniona gadaniem. Ja proponuję Ci coś innego: zadaj dobre pytania – i słuchaj. Ciszy ucz się od Finów 🙂 A kilka dobrych pytań znajdziesz w artykule tutaj.

  • 7. Czy w pracy liczy się moje zdanie?
  • 8. Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna?
  • 9. Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
  • 10. Czy mam dobrego kumpla w pracy?

Jako menadżer masz też wpływ na tworzenie przestrzeni do budowania międzyludzkich relacji, w tym wypadku wirtualnej przestrzeni. To nie Ty zdecydujesz, czy ktoś się z kimś zaprzyjaźni – ale to Ty możesz zaprosić członków zespołu do wirtualnych nieformalnych spotkań, na których wszyscy poznają się lepiej między sobą. Pytanie 9 za to bezpośrednio odnosi się do formuły Waszych zespołowych regularnych przeglądów, przepływu informacji o postępach w projektach.

I wreszcie

Zaangażowanie w wirtualnym zespole. Poziom 4: Rozwój

Jeśli wśród Twoich talentów znajduje się Rozwijanie Innych (Clifton StrengthsFinder, inne doskonałe narzędzie Instytutu Gallupa), z pewnością nie masz problemu z zadbaniem o poniższe dwa punkty 🙂 Podpowiem tylko: Nie trzymaj informacji zwrotnej do momentu Rozmowy Rocznej czy Performance Feedbacku. Bądź zwinna i przekazuj ją od razu, a potem od razu rozmawiajcie o wnioskach i planujcie następne działania rozwojowe.

  • 11. Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałam z kimś o postępach, jakie poczyniłam?
  • 12. Czy w trakcie ostatniego roku miałem możliwość uczyć się i rozwijać?

Wirtual daje też o wiele większe możliwości kształcenia z niższym budżetem. Warto skorzystać z licznych opcji webinarów, wirtualnych warsztatów i kursów online. Po szeroką ofertę w obszarze przywództwa i zarządzania zapraszam do ETTA.

 

Twój wirtualny zespół

Możesz już teraz zastanowić się, jak na te 12 pytań odpowiedziałby Twój pracownik. Jeśli identyfikujesz obszary do poprawy, od razu pomyśl, co możesz z tym zrobić i wdrażaj plan naprawczy. Możesz też po prostu wysłać tę listę pytań pracownikowi z prośbą o udzielenie odpowiedzi. Pamiętaj, to nie ankieta – 12 Qs to narzędzie to rozmowy i rozwoju. Podziękuj pracownikowi za możliwość rozmowy, zrozum co potrzebuje żeby mógł naprawdę zaangażować się w Waszą wirtualną pracę – a potem działajcie.

Ostatecznie człowiek w wirtualu jest tak samo człowiekiem.

Obrazek newsletter

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również