Narzędzia do szkoleń i spotkań online – kreatywne inspiracje

Jeśli myślisz, że korzystasz już ze wszystkich możliwości onlajnu, to się mylisz!

Monika Chutnik
Narzędzia do szkoleń i spotkań online – kreatywne inspiracje

Angażujące spotkanie online? Ciekawe narzędzia online dla grup? Jak kreatywnie pracować z Klientem online? – jeśli towarzyszą Ci takie pytania, w tym artykule znajdziesz kilka pomysłów na wzbogacenie Twoich spotkań, warsztatów i szkoleń online. Napisz w komentarzu, które zaciekawiło Cię najbardziej! A może… chciał(a)byś podrzucić jeszcze coś fajnego? Zapraszam! 🤩

 

W tym artykule znajdziesz:

  • Te Pytania Was zaskoczą
  • Rozgrzewka głosu
  • Trening głosu
  • DroidCam. Kamerka internetowa bez względu na to, czy masz kamerkę!
  • Koło fortuny lub krzyżówka. WordWall

Poszukaj więcej na portalu O Krok do Przodu z hashtagiem #narzędzia!

 

Te Pytania Was zaskoczą

Agnieszka Marlińska to psycholog, coach i facylitator, a także twórczyni narzędzia PYTANIA. Masz chęć zadać sobie, Klientowi lub grupie nieoczywiste pytanie na dzisiaj? Zajrzyj tutaj i wylosuj swoje!

Kilka pomysłów na wykorzystanie Pytań:

  • przy otwarciu spotkania w ramach rozgrzewki wylosujcie pytanie i niech każdy poda swoją odpowiedź 🙂
  • każda kolejna osoba może też odpowiadać na nowe pytanie lub zdecydować, czy woli odpowiedzieć na to już znane czy wylosować inne,
  • zaskocz Klienta na sesji coachingowej online, niech losowanie wprowadzi element relaksu i ciekawości, a wylosowane pytanie zaprowadzi do znalezienia rozwiązania tego, nad czym pracujecie
  • możesz też używać ich na otwarcie swojego dnia. Jakie dostanę dziś pytanie…?

 

Rozgrzewka głosu

Czy podobnie jak ja po niektórych sesjach online czujesz, że Twoje gardło jest zmęczone, nawet jeśli przygotowałaś sobie na ten czas dwie szklanki wody? Znajoma Project Manager, odkąd zaczęła pracować z zespołami z całego świata kilka lat temu, online oczywiście, zdążyła się nabawić porządnej chrypki. Ma ją już na stałe. Nie dopuść do tego!

Zamiast nadwyrężać głos w trybie wirtualnej pracy, zrób dla niego porządną rozgrzewkę.

Pomoże Ci w tym aplikacja ROZGRZEWKA GŁOSU. Jest całkowicie bezpłatna i możesz pobrać ją tutaj. Oprócz ćwiczeń w różnych wariantach znajdziesz w niej także ponad 100 nagrań, które ułatwią Ci wykonywanie ćwiczeń.

Jak pokazuje przykład koleżanki Project Manager, nie tylko trenerzy i nauczyciele pracują głosem. Przy okazji rozpracowywania tego aspektu zwróć też uwagę, czy masz odpowiednio ustawioną głośność mikrofonu i głośników. Czasami gdy słyszysz zbyt słabo lub zbyt głośno, zaczynasz krzyczeć do mikrofonu żeby nadrobić potencjalne straty w połączeniu. Ja mam ten nawyk po wielu godzinach rozmów telefonicznych w pociągach i w samochodzie – i ciągle pracuję nad zmniejszeniem mojego wolumenu!

 

Trening głosu

A może chcesz się wziąć za głos na poważnie i zadbać nie tylko o jego rozgrzewkę?

Twój głos to Twoje najlepsze i najbardziej niezawodne narzędzie do prowadzenia spotkań online.

Jeśli używasz go świadomie, potrafisz

  • wprowadzać poczucie spokoju i bezpieczeństwa w grupie – bo odpowiednio oddychasz
  • być zrozumiała dla uczestników – bo odpowiednio artykułujesz
  • pobudzać czujność uczestników i przeciwdziałać monotonii – bo wiesz jak zmieniać tempo
  • budować zaciekawienie i wpływać na zainteresowanie treściami spotkania – bo pracujesz intonacją
  • słuchać, także w trudnych rozmowach, lub budować pełen napięcia suspens – bo umiesz też nic nie mówić i to się nazywa praca ciszą 😮😊

Polecam Ci  aplikację TRENING GŁOSU, krótkie ćwiczenia, które wzmocnią Twój głos. Jak piszą Autorzy, jest kontynuacją aplikacji „Rozgrzewka głosu” i wraz z nią stanowi doskonałe narzędzie do samodzielnej pracy nad głosem. A jeśli w temacie pracy z głosem masz chęć poszperać jeszcze głębiej, polecam inne treści autorstwa Sylwii Prusakiewicz-Kucharskiej easyvoice.pl

 

DroidCam. Kamerka internetowa bez względu na to, czy masz kamerkę!

Pracujesz z komputera stacjonarnego lub w Twoim laptopie nie ma kamerki? Żaden problem!

Jako kamerki użyj… komórki.

Ułatwi Ci to aplikacja DroidCam, który pozwala transmitować na komputer obraz wideo z dowolnego smartfonu lub tabletu z systemem Android. Smartfon podłączysz poprzez sieć WiFi/LAN lub kabel USB, a wszystkie opisy aplikacji, które napotkałam, zawierają słowo „proste”! Wydaje się więc, że to proste 😉

Dziś obserwowałam spotkanie, na którym uczestnicy zareagowali „O, dziś włączył kamerkę! No no!” i uśmiech na twarzach.

Włączony obraz i Twoja widoczna podczas spotkania twarz mogą bardzo pomóc „poczuć się razem” i budować zaangażowanie w wirtualnych okolicznościach.

O aplikacji przeczytacie więcej na serwisie www.dobreprogramy.pl i tam też znajdziecie bezpośredni link do jej ściągnięcia.

Jak jeszcze możesz użyć tej apki? Hej, a nie byłoby fajnie, gdyby bez targania niezgrabnego laptopa ze sobą, uczestnicy Twojego spotkania mogli czasem zobaczyć, co piszesz lub rysujesz na fizycznym whiteboardzie lub flipcharcie? Z DroidCam podłączonym przez WiFi lub dłuższy kabelek stanie się to nareszcie w łatwy sposób możliwe. Będziesz potrzebować tylko jakiejś stabilizacji, na przykład stojaka dla smartfona, żeby odpowiednio łapał ujęcie 🤩

 

Koło fortuny lub krzyżówka?

Nic prostszego, i to po polsku! Serwis wordwall.net pozwoli Ci na uruchomienie takich sposobów angażowania Uczestników, o jakich nawet nie śniłeś w wersji face to face!

Nie tylko zbudujesz krzyżówkę czy wykreślankę, ale także zakręcisz kołem fortuny wybierając pytania – lub uczestników, którzy na Twoje pytanie mają odpowiedzieć.

Masz nawet możliwość zaprosić Uczestników do lotu samolotem z lądowaniem na prawidłowych odpowiedziach. Serwis jest niesamowity i dostępny aż w 26 językach!

Kilka pomysłów na wykorzystanie WordWall:

  • cel większości ćwiczeń nastawiony jest na powtarzanie lub sprawdzanie treści, możesz więc wykorzystać go jako sposób na pre-test lub post-test
  • na początku spotkania sprawdź, co uczestnicy już teraz wiedzą o temacie
  • chcesz zmotywować uczestników do zapamiętania kluczowych treści? Pozwól im się pobawić wraz z WordWall na początku lub w trakcie spotkania.
  • Jeśli zdarzają Ci się dłuższe kawałki spotkań lub szkoleń naszpikowane treścią, z pomocą WordWall zaprojektujesz przerywniki, intro lub utrwalacze wiedzy.
  • a tego gotowego koła fortuny użyj do podsumowania szkolenia! 😊

Masz do wyboru zabawę ze słowami w postaci krzyżówek czy anagramów, labirynty w których poszukujesz prawidłowej odpowiedzi oraz klasyczne testy. Poeksperymentuj z layoutami – serwis stworzony jest przede wszystkim dla nauczyciel i szkół, stąd niektóre layouty mogą być zbyt szkolne w swoim stylu, ale na pewno znajdziesz też wersję, która będzie adekwatna dla Ciebie i Twojej biznesowej publiczności. Mi zdarza się używać WordWall do podawania definicji w inny sposób niż po prostu wyświetlenie ich na slajdzie – zobacz sobie przykład jak to zrobiłam.

 

Nie czekaj, tylko działaj!

 

Ten artykuł powstał jako pierwszy z cyklu Narzędzia do spotkań online. 📩 Zapisz się na newsletter OKDP żeby nie przegapić następnych!

 

🤔 Jakie narzędzia dorzuciłabyś do listy? Daj rekomendację w komentarzu. Ze względu na filtry antyspamowe nie będziesz mógł tam wstawić linku, więc napisz dokładnie nazwę i daj wskazówki, gdzie szukać.

Pisząc ten artykuł, korzystałam m.in. z rekomendacji Alicji Kuciel i Magdy Ferretti. Jesteście niesamowitym źródłem onlajnowych inspiracji, dziękuję! 😍

 

Photo by William Iven on Unsplash

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również