Kto nie nadaje się na coaching?

Sprawdź w jakich sytuacjach coaching nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla Klienta.

Monika Chutnik
Kto nie nadaje się na coaching?

Czy można nie nadawać się na coaching? Można. Przeczytaj o tym, kto jako Klient nie skorzysta na pracy z Coachem i dlaczego.

 

Ten, kto nie chce

Coaching to praca Klienta nad samym sobą i swoimi celami lub wyzwaniami; praca, w której Coach mu towarzyszy, pomaga nie stracić celu z oczu, stymuluje poprzez pytania.

Sedno tego działania rozwojowego polega na pracy Klienta. Innymi słowy, bez własnej pracy Klienta ani rusz!

O niektórych Klientach mówi się, że są „niekołczowalni”. Zwłaszcza w kontekstach biznesowych zdarza się, że lider czy pracownik został „wysłany” na coaching, tymczasem wcale nie ma na niego ochoty.

Nie jest to na szczęście sytuacja całkiem stracona dla Klienta ani dla Coacha. Coaching to fajna okazja do rozwoju. Jeśli Coach wyjaśni, na czym polega ten sposób pracy i jakie korzyści może odnieść Klient, nastawienie może się zmienić. Innymi słowy, Klient może „zachcieć” pracować z coachem. Wtedy działanie i rozwój stają się możliwe 🙂

 

Ten, kto potrzebuje wiedzy, doradztwa, pieniędzy

Coach zadaje pytania, na który Ty sama potrzebujesz znaleźć odpowiedzi.

Jeśli więc potrzebujesz wiedzy, wybierz się na szkolenie lub skieruj się do mentora.

Jeżeli potrzebujesz doradztwa, wskazówek, wybierz się do mentora lub konsultanta.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, skieruj się do mentora lub anioła biznesu.

 

Ten, kto potrzebuje terapii

Coaching koncentruje się na tym, co jest tu i teraz i na tym, co chcesz osiągnąć w przyszłości. Ja pracuję metodą coachingu skoncentrowanego na rozwiązaniach, w skrócie polega ona na jak najsprawniejszym znalezieniu Twojej praktycznej odpowiedzi na dane wyzwanie.

Czasami jednak źródła Twoich zachowań leżą gdzieś w odległej przeszłości. To wtedy wytworzyły się jakieś silne mechanizmy, które kierują Twoim zachowaniem teraz. Coach nie ma narzędzi, żeby pracować z taką materią. Do tego potrzebujesz pracy z terapeutą.

Terapia podobnie jak coaching jest pracą rozwojową, sięga jednak o wiele głębiej i dalej niż coaching – i najczęściej także, co jest wobec tego zrozumiałe, znacznie dłużej trwa.

 

Ten, kto nie wie czego chce

Są osoby, które czują się w życiu niekomfortowo, jednak nie są w stanie wskazać, w czym coaching miałby im pomóc. Coaching jednak nie służy do rozwiązywania problemów, lecz jest narzędziem rozwoju. Dlatego trzeba by było najpierw zrozumieć, jaka rzeczywista potrzeba kryje się za danym problemem. Może w tym pomóc praca z terapeutą.

 

 

Pisząc ten artykuł, korzystałam z książki Jagody InglikHigiena myśli„. Poczułam, że Jagoda tak precyzyjnie i przystępnie opisuje coaching, że warto się tym podzielić. Do przeczytania książki zapraszam osoby interesujące się coachingiem, mi dała bardzo pozytywnie do myślenia 🤩

 


Więcej artykułów w tym temacie:


 

Co jeszcze potrzebujesz wiedzieć o coachingu? Zadaj pytanie w komentarzu.

Zapraszam do pracy coachingowej ze mną lub z coachami z zespołu ETTA Leadership & Culture. Pracujemy zdalnie na cały świat, prowadząc sesje po polsku, angielsku i w kilku innych językach.

 

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również