Jak dobrze się czuć, pracując zdalnie? Pomyśl racjonalnie i… podsumuj zalety

Jeżeli w pracy zdalnej dostrzegasz jak na razie więcej wad niż zalet, to zastosuj się do starożytnej chińskiej filozofii i skup się na szukaniu pozytywów! Pokażę Ci jak 🙂

Monika Chutnik
Jak dobrze się czuć, pracując zdalnie? Pomyśl racjonalnie i… podsumuj zalety

Ha! Tytuł brzmi co najmniej prowokująco, nieprawdaż? Ale zacznijmy od początku. Mi w tych sprawach pomaga starożytna filozofia chińska. Możecie się śmiać. Znacie symbol ying yang? Takie białe i czarne kółeczka?

To jest chiński symbol Yin Yang
To jest chiński symbol Yin Yang

Otóż jest w nim głęboki sens. Ten symbol pokazuję naturę Wszechświata. W mocnym skrócie na przykład: jeśli coś ma zalety, to ma także wady. Z mojego punktu widzenia jest to totalnie logiczne i niezwykle racjonalne.

A w przypadku pracy zdalnej? Proszę bardzo: jeśli coś ma wady, to ma także zalety.

U nas w kulturze Zachodu sprawa jest nieco uproszczona, ale też nie brakuje nam przykładów na potwierdzenie natury yin i yang. Proszę bardzo: każdy kij ma dwa końce. Albo jeszcze lepiej: każda moneta ma dwie strony.

Ten wpis jest częścią większego zestawu artykułów „Jak dobrze się czuć, pracując zdalnie?” na portalu O Krok Do Przodu. Znajdziecie tu wkrótce

  • To, co masz w głowie

  • Codzienny kontakt

  • Twoje emocje i potrzeby

a kolejne artykuły będą pojawiać się w miarę upływu czasu. Jakie są Wasze największe wyzwania wirtualnej pracy? Dajcie znać w komentarzu, a może przetasuję kolejkę wpisów! 🙂

 


 

Niedawno dokładnie ten temat omawialiśmy na kursie facylitacji online. Choć był to zdalny kurs o pracy online, wszyscy widzieliśmy różne wady wirtualnej współpracy, na przykład takie:

Jakie są wady wirtualnej pracy?

  • człowiek czuje się uwiązany do komputera 😕
  • brak bezpośredniego kontaktu z innymi 😕
  • problemy techniczne 😕
  • ciężko się zabrać do pracy 😕
  • można siedzieć od rana do nocy 😕

Zaraz zaraz! Ale czy nie mieliśmy pracować nad zaletami i pozytywnym myśleniem?

Oczywiście że tak. Ale nie o to chodzi, żeby zamiatać pod dywan i udawać, że praca zdalna nie jest uciążliwa. Owszem, jest. Praca z biura zresztą też ma swoje liczne!!! wady (dla równowagi, możecie sobie wypisać jakie – zaproponuję Wam też potem na tej bazie inne ćwiczenie). Jeśli coś nam przeszkadza lub jest dla nas trudne, to warto sobie to uczciwie powiedzieć. Określenie, co dokładnie w tej pracy mi przeszkadza, ma co najmniej dwie zalety: po pierwsze, nareszcie wiem i konkretnie nazwałam to, co mi przeszkadza. Po drugie, jak już sobie ulżę, to… głowa jest nieco wywietrzona i łatwiej wziąć się za kompletowanie „drugiej strony monety”.

Jakie są zalety wirtualnej pracy?

Wśród zalet znaleźliśmy między innymi takie:

  • oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy 🤑
  • mniejsze zanieczyszczenie spalinami 🚗🛵
  • dłuższe spanie 🛌🛀
  • łatwiej pozwala na ludzką twarz – nie garnitur ale zwykłe ciuchy 💁‍♀️
  • pozwala na kontakt z innymi ludźmi niezależnie od tego, gdzie są – świat staje otworem 🗿 🗽🌎
  • elastyczność ⏱
  • rozwija nas digitalowo 👩‍💻 👨‍💻
  • pies nie siedzi sam w domu 🐕 🐩
  • rodzina razem 👨‍👩‍👦‍👦
  • można pracować w ogrodzie! 🌷

Oczywiście być może to, o czym my rozmawialiśmy, jest tylko częściowo prawdziwe dla Ciebie. Każdy ma swoje własne „wady i zalety”. To zestawienie pokazałam Ci po prostu jako przykład.

 

Po co robić to ćwiczenie?

Skupienie się na zaletach zdalnej pracy pomoże Ci uzyskać lepiej zbalansowany obraz sytuacji. A taki obraz jest po prostu bardziej racjonalny – bo jeśli są wady, są także zalety, to proste. Jeśli dotychczas w Twojej głowie krążyły głównie jej wady, określenie konkretnych zalet zdalnej pracy spowoduje, że krążący tłum myśli stanie się co najmniej bardziej różnorodny. Czasami jedna zaleta jest na tyle znacząca, że wiele wad zaczyna przy niej tracić znaczenie. Żeby zaczęła na Ciebie budująco działać, potrzebujesz po prostu… zdać sobie z niej sprawę 😀

Możesz też zaprosić swoje myśli do krążenia w szczególności wokół zalet. W końcu to Ty wybierasz, na którą stronę monety masz akurat ochotę patrzeć, prawda?

 

To co? Czas na

Twoje „wady i zalety” wirtualnej pracy

TWOJE ZADANIE

Jeśli ciśnie Ci się to do głowy, spokojnie zacznij od tego, co Ci w pracy zdalnej ciąży i przeszkadza. Weź kartkę (lub otwórz edytor tekstu) i ulżyj sobie trochę. Zapisz te rzeczy, które Ci przeszkadzają. Staraj się napisać to precyzyjnie i konkretnie. Zatytułuj to „wyzwania” lub „nie lubię”, jeśli wolisz.

Weź teraz nową kartkę – a w edytorze tekstu przewiń do samej góry i zrób tam trochę miejsca. Napisz na górze „zalety”. Wypisz przynajmniej 5 zalet pracy zdalnej. Jeśli masz chęć na wyzwanie, zapisz 10 zalet!

 

Jest mi trudno znaleźć zalety wirtualnej pracy. Jak do tego podejść?

Zadaj sobie pytania takie jak:

  • Co lubię w pracy z domu?
  • Co staje się dla mnie możliwe dzięki takiej formule pracy?
  • Czego unikam, jeśli nie pracuję w biurze?
  • Co jest ok?
  • Co doceniają moi koledzy i ja też w sumie sądzę że jest ok?
  • Co jeszcze?

Możesz też na serio popytać koleżanki i kolegów z pracy, co cenią-lubią w pracy z domu. Niektórzy na pewno Cię zaskoczą! Dla mnie zaskakujące było „pies nie siedzi sam w domu”. A Ty co ciekawego odkryjesz? 😉

 

Co teraz zrobić z tą listą zalet i wad? Nie trać zalet z oczu! Kartkę z zaletami powieś w miejscu, które widzisz pracując. Spoglądaj na nią od czasu do czasu. Może po kilku dniach coś jeszcze tam dopiszesz?

Za każdym razem, gdy rzucisz okiem na kartkę, pomyśl o którejś z zalet, która dziś miała dla Ciebie szczególne znaczenie. To ćwiczenie fajnie działa także gdy jako zespół zrobicie to wszyscy i podzielicie się Waszymi odkryciami i radościami.

 

Daj proszę znać w komentarzu, która z zalet okazała się mieć dla Ciebie największe znaczenie!

Img
Nie przegap nowych treści! Bądź zawsze O Krok Do Przodu
Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach i podcastach. Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji klikając w maila, którego ode mnie dostaniesz - dopiero wtedy naprawdę znajdziesz się wśród odbiorców :-)

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Czytaj również